logo
Przestępcy podszywający się pod pracowników banków

Szanowni Państwo,
Z uwagi na zaobserwowany wzrost aktywności przestępców, którzy podczas rozmów telefonicznych podszywają się pod pracowników banków, Krakowski Bank Spółdzielczy przypomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i należytej czujności podczas tego typu rozmów.

Oszuści podczas kontaktu telefonicznego informują często o nieuprawnionych transakcjach, złożonych wnioskach kredytowych, przejęciu danych karty płatniczej lub przejęciu danych do logowania do bankowości internetowych.

Przypominamy Państwu, że pracownik Banku nigdy nie prosi o:

  • przekazanie danych do logowania, PINów ani haseł
  • realizację przelewu
  • zalogowanie się do bankowości internetowej
  • instalowanie dodatkowego oprogramowania (oszuści często powołują się na oprogramowanie, które rzekomo ma zabezpieczyć Państwa system, telefon lub samą bankowość internetową)
  • kliknięcie w link przesłany SMSem lub mailem

Identyfikowane są sytuacje, w których podczas połączenia telefonicznego z oszustemnr telefonu wyświetlony jako telefon osoby dzwoniącej jest taki sam jak numer infolinii Banku, policji lub innej instytucji, do której mają Państwo zaufanie; dodatkowo oszuści przedstawiają się jako pracownicy tej instytucji, aby uwiarygodnić swoją osobę. Niejednorodnie oszuści zachęcają do szybkiej współpracy i realizacji poleceń, zabraniając przy tym konsultacji z Bankiem, policją lub osobą, która mogłaby odwieść od wykonywania przelewu lub przekazania danych oszustom. Należy jednak pamiętać, że jest to celowe działanie, które ma na celu wprowadzenie w błąd osoby, z którą kontaktują się przestępcy.

W przypadku gdy nie mają Państwo pewności czy osoba kontaktująca się z Państwem jest pracownikiem Banku, należy natychmiast rozłączyć się i skontaktować się z infolinią Banku nie oddzwaniając z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie, ale wybierając na klawiaturze numerycznej oficjalny numer Instytucji.

Szczegóły dotyczące schematu działań przestępców wraz z przykładowymi scenariuszami rozmów, które zostały przygotowane przez Związek Banków Polskich, znajdują się na stronie internetowej Krakowskiego Banku Spółdzielczego w zakładce BEZPIECZEŃSTWO / Komunikaty ZBP

Sprawdź


Kredyt
Przyjazny
Promocja

Sprawdź
Sprawdź

ROR

Student

Standard

Promocja

 

Sprawdź

Kredyt
konsolidacyjny

Promocja

Sprawdź
Sprawdź

Kredyt

obrotowy

Rozwiń 
skutecznie 
Swoją 
Firmę

Sprawdź

Już w naszym Banku!

 

 

Sprawdź
Sprawdź

Zapytaj

o kredyt

 

Sprawdź

Kredyty na działalność gospodarczą i rolniczą

Wypełnij formularz

Sprawdź

Zastrzeż dokumenty

Sprawdź

801 151 101

Pomoc techniczna systemu KBS24:

tel: 12 428 62 00, 12 428 62 36

12 422 09 26, 12 422 82 45

czynna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pomoc techniczna systemu KBSNet:

tel: 12 428 62 00, 12 428 62 36

12 422 09 26, 12 422 82 45

czynna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.