logo
Przypomnienie - od 1 stycznia 2021 r. inaczej potwierdzane są płatności kartą w Internecie

Uprzejmie informujemy i przypominamy, że od 1.01.2021 r. zmianie uległ sposób uwierzytelniania „transakcji na odległość” tj. transakcji Internetowych realizowanych za pomocą kart płatniczych. Do 31.12.2020 r. podczas wykonywania płatności kartą w Internecie, transakcja potwierdzana będzie jednorazowym kodem 3D Secure, który przekazywany jest SMSem . Od dnia 01.01.2021 dotychczasowy jednorazowy kod 3D Secure może być uzupełniony o konieczność podania numeru PIN do karty. Wprowadzenie powyższej zmiany znacząco podniesie bezpieczeństwo płatności kartą w Internecie.

 

To czy płatność będzie wymagała dodatkowej autoryzacji, zależy od tego, czy sklep internetowy, z którego korzystamy oferuje obsługę płatności z użyciem kodu 3D Secure. Podczas niektórych płatności system poprosi o:

 

Imię i nazwisko Użytkownika oraz dane karty - numer karty, datę ważności, kod CVV2 (trzycyfrowy numer, który znajduje się  na odwrocie karty),

 

Kod 3D Secure - z SMSa,

 

PIN do karty.

 

Powyższa  zmiana to efekt dyrektywy unijnej PSD2 wdrożonej w Polsce ustawą o usługach płatniczych, nakładającej obowiązek stosowania tzw. silnego uwierzytelniania, które wymaga dodatkowej weryfikacji tożsamości użytkownika.

 

PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) to dyrektywa unijna z 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych. Dyrektywa PSD2 zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo finansów klientów banków, dlatego banki zostały zobowiązane, by wprowadzić obowiązek stosowania silnego uwierzytelniania, m.in. podczas płatności kartą.

 

Zgodnie z Dyrektywą PSD2 banki są zobowiązane stosować silne uwierzytelnianie klienta (ang. SCA - strong customer authentication). Oznacza to, że w przypadku transakcji z użyciem karty, klient będzie zobligowany potwierdzać płatność przy użyciu co najmniej dwóch elementów uwierzytelniania z poniższych kategorii:

•    wiedza o czymś , o czym wie wyłącznie Użytkownik (np. hasło, PIN),

•    cechy charakterystyczne Użytkownika (np. biometria),

•    posiadanie czegoś, co posiada wyłącznie Użytkownik (np. smsKod przesyłany na smartfon).

 

Każdy z elementów musi należeć do odrębnej kategorii. Przepisy wykonawcze do dyrektywy PSD2 definiują również sytuacje, w których można odstąpić od stosowania silnego uwierzytelniania.

Kredyt

w tempo
Do stu tysięcy na Twoje potrzeby!

Sprawdź

ROR

Student

Standard

Promocja

 

Sprawdź

Kredyt

obrotowy

Rozwiń 
skutecznie 
Swoją 
Firmę

Sprawdź

Kredyt

Raz, Dwa

 

 

Nie czekaj

z marzeniami!

Sprawdź

Już w naszym Banku!

 

 

Sprawdź
Sprawdź

Zapytaj

o kredyt

 

Sprawdź

Kredyty na działalność gospodarczą i rolniczą

Wypełnij formularz

Sprawdź

Zastrzeż dokumenty

Sprawdź
Sprawdź

801 151 101

Pomoc techniczna systemu KBS24:

tel: 12 428 62 00 lub 12 428 62 36

czynna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pomoc techniczna systemu KBSNet:

tel: 12 428 62 00 lub 12 428 62 36

czynna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.