Bankowość internetowa KBS24 - logowanie Nowość - Bankowość internetowa dla firm KBSNet - logowanie

Juliusz Joniak – Podróże marzeń

W Galerii Krakowskiego Banku Spółdzielczego już po raz trzeci prezentujemy dzieła profesora Juliusza Joniaka. Już przelotne spojrzenie na te obrazy utwierdza widza w miłym, aczkolwiek czysto intuicyjnym przekonaniu, że dostrzegalne nie tylko dla znawców piękno w sztuce nadal istnieje.

Juliusz Joniak urodził się 19 listopada 1925 roku we Lwowie i tam rozpoczął edukację w Szkole Przemysłu Artystycznego, założonej jeszcze w czasach świetności monarchii cesarza Franciszka Józefa I. Po wojnie studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – malarstwo u Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego oraz grafikę u Andrzeja Jurkiewicza, Ludwika Gardowskiego i Konrada Srzednickiego. W swojej Alma Mater przeszedł wszystkie szczeble akademickiej kariery – od asystenta bez etatu w latach studenckich do profesora zwyczajnego; pełnił także funkcje dziekana Wydziału Malarstwa oraz prorektora ASP.
Profesor Juliusz Joniak należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (został odznaczony złotym medalem TPSP); jest honorowym członkiem paryskiej Académie Européenne des Arts. Prezentował swoje obrazy na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych – przykładowo, w Bergen, Lipsku, Berlinie, Dreźnie, Moguncji, Norymberdze, Pradze, Bratysławie, Sofii, Kijowie, Atenach, Nancy, Valloris, Sztokholmie, Kopenhadze, Ingelheim, Madrycie, Barcelonie. Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych oraz renomowanych muzeach w kraju i za granicą; pośród najsłynniejszych wspomnieć wypada wiedeńskie Kunsthistorische Museum oraz Galerię Trietiakowską w Moskwie. Wśród odznaczeń i honorowych wyróżnień najbardziej ceni sobie przyznany mu w roku 2004 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz najwyższą nagrodę zdobytą na VII Festiwalu w Magné, w którym uczestniczyło 160 malarzy z różnych krajów.